Oświetlenie

Oświetlenie mieszkania

Oświetlenie domu czy mieszkania jest dosyć znaczącym elementem, gdyż będzie mogło zdecydować o całym wyglądzie wnętrz.

Projektując oświetlenie mieszkania dobrze jest pamiętać o tym, że każde pomieszczenie potrzebuje odpowiedniej, ale także innej ilości światła. Powinniśmy zwrócić uwagę na to, by elementy oświetlenia dobrze komponowały się z całym pomieszczeniem i jego wystrojem. Niewłaściwie dobrane światło może zepsuć nawet najładniejsze wnętrze lub mieć znaczny wpływ na nasze samopoczucie – czytamy na blogu www.wstrzymajslonce.com.pl.

Podstawowym pomieszczeniem każdego mieszkania lub jednym z ważniejszych jest salon. Jest to miejsce dosyć reprezentacyjne, gdyż tam najczęściej gościmy odwiedzających. Także sami przebywamy w nim najwięcej czasu. Dlatego tam ze szczególną starannością musimy zadbać o dobre światło, najlepiej z kilku źródeł. Pamiętajmy więc o oświetleniu górnym (np. żyrandolu), które powinno zastąpić nam naturalne oświetlenie. Ważne jest też uzupełniające światło w postaci lampy stojącej, idealnej chociażby do czytania czy robótek ręcznych. Jeśli chcemy stworzyć atmosferę do relaksu i wypoczynku zastosujmy dodatkowe, bardziej dekoracyjne i delikatne elementy oświetlenia.

Również w kuchni powinniśmy zamontować górne oświetlenie, które jednak nie będzie aż tak ważne jak w salonie. Tu ważniejszą rolę odgrywa oświetlenie punktowe, takie jak reflektorki kierunkowe. Należy zwrócić uwagę, że pracując przy blacie kuchennym najczęściej zasłaniamy sobie górne światło, dlatego tak ważne są dodatkowe źródła rozjaśniające obszar naszej pracy.

Łazienka to miejsce, gdzie najlepsze oświetlenie powinno koncentrować się w okolicach lustra. To przede wszystkim tam wykonujemy codziennie najbardziej precyzyjne czynności, takie jak golenie, czy makijaż. Górne światło niekoniecznie musi być zbyt jasne, chyba że nasza łazienka jest dosyć mała i ciemna i chcemy ją rozjaśnić. Możemy również zainwestować w dodatkowe oświetlenie kabiny prysznicowej.

Oświetlenie sypialni powinno być nieco bardziej stonowane, jeżeli ma to być miejsce relaksu. Nie można jednak pominąć lampek nocnych potrzebnych do czytania w łóżku. Do stworzenia bardziej przyjemnego i subtelnego klimatu idealnie nadadzą się kinkiety lub punktowe kolorowe światła, które sprawią, że sypialnia będzie bardziej przytulna.

Jeżeli mamy gabinet bądź inne wyodrębnione stanowisko do pracy, to szczególnie tam powinniśmy zwrócić uwagę na bardzo dobre oświetlenie, przede wszystkim na dobrą lampkę na biurko. Natomiast w pokoju dziecięcym pamiętajmy o ozdobnym kinkiecie na ścianie, który nie tylko udekoruje dodatkowo pokój dziecka, ale także nocą ułatwi mu spokojne zasypianie.

Dobrze dobrane i wykorzystane oświetlenie może być powodem do tego, że chętniej będziemy przebywali w danym pomieszczeniu. To właśnie ono w znacznej części powoduje, że mamy lepszy nastrój, że możemy się zrelaksować i odprężyć. Jest również wspaniałym uzupełnieniem każdego wnętrza, dzięki niemu możemy zarówno uwydatnić wybrane miejsca, czy detale, ale także efektywnie tuszować wady pomieszczeń.