Reporting Live From World Tai Chi Day

Lato w mieście nie tylko dla dzieci

Nie masz pieniędzy lub czasu na urlop w tropikach? One odwiedzą Ciebie. Dwa miasta w Polsce, bynajmniej nie nadmorskie, urządzają tego roku plaże i egzotyczne atrakcje dla wszystkich tych, którzy muszą lub wolą letni czas spędzić we Wrocławiu lub Krakowie

Pod wrocławskimi palmami

We Wrocławiu powstał projekt, dzięki któremu na plażach będą organizowane ćwiczenia tai-chi i jogi oraz kursy tańca hawajskiego. Wieczorami będzie można słuchać muzyki specjalnie przygotowywanej dla pojedynczych zachodów słońca.

– Usłyszymy muzykę z najsłynniejszej plaży Copacabana, kultowej wyspy Ibiza, ale także muzykę niezobowiązującą, muzykę tła do porannych ćwiczeń gimnastycznych – informuje jeden z organizatorów przedsięwzięcia typu „plaża w mieście” Adam Jaworski. Podobne projekty są realizowane co roku w wielu miastach Europy. Mieszkańcy i turyści w Paryżu, Barcelonie i Wiedniu mogą korzystać z tego typu atrakcji jako alternatywy dla weekendu za miastem lub formy odpoczynku po dniu pracy lub w przerwie na lunch.

Teraz jednak i Wrocław szczyci się palmami, leżakami, a nawet prysznicami pod bananowcami. Tropikalne bary i orentalny grill pozwalają poczuć się jak na urlopie w ciepłym kraju. – Chcemy, żeby było to miejsce, do którego można przyjść w czasie spaceru, odpocząć, spotkać się ze znajomymi, pobawić się i posłuchać dobrej muzyki – tłumaczy motywy stworzenia plaży w mieście Adam Jaworski.

Wrocławska plaża powstała z prawie 220 ton piasku. Została umiejscowiona na szczycie wrocławskiego Wzgórza Partyzantów, gdzie na letnie miesiące zagościło kilkadziesiąt drzewek bananowców i palm. Teren plaży został ogrodzony bambusowym płotkiem. Oficjalne otwarcie „Cocco beach” nastąpiło 14 czerwca. Od tego dnia przez okres dwóch tygodni wstęp na nią był bezpłatny. Jeżeli we wrześniu aura będzie sprzyjała plażowaniu, „Cocco beach” będzie dostępna do połowy tego właśnie miesiąca.

U smoka na plaży

Podobny projekt zostanie zrealizowany w Krakowie. W letnich miesiącach na brzegu Wisły – na przeciwko Wawelu zostanie otwarte miejsce do plażowania. Użytkownicy tej atrakcji będą dodatkowo mogli cieszyć się kąpielami w basenie wbudowanym w barkę, zacumowaną przy plaży. 25 – metrowy basen będzie miał podgrzewaną wodę. Inwestor ma w planach ubieganie się u konserwatora o zgodę na całoroczne wykorzystanie tego kąpieliska. – Gdyby udało się go zadaszyć na okres jesienno-zimowy, to sezon mógłby trwać znacznie dłużej – mówi pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa ds. rozwoju przedsiębiorczości, Jan Okoński. W ramach projektu, koło dawnego Hotelu Forum, zostaną zbudowane boiska do gry w siatkówkę. W planach jest również zimowa wersja tej atrakcji – lodowisko z widokiem na Wawel.

Dunaj beach

Austriacy poszli z podobnym projektem o krok dalej. Nowy Central Garden oraz wyjątkowe wydarzenia – Sand in the City wprowadzą do naddunajskiej metropolii prawdziwie urlopową atmosferę. W Wiedniu powstaje plaża z palmami i warunkami do letnich sportów, pokazów fajerwerków oraz wieczorków tanecznych. Na użytkowników miejskiej plaży czekają jednak dodatkowo: jaccuzi, basen pływacki oraz oferta masażu w specjalnie wydzielonej strefie SPA i Wellness. Kilkanaście barów plażowych, miejsca do plażowania i izolujące od widoku miasta ogrodzenie mają sprawić, że plażowicze poczują się jak na urlopie. Piaszczysty punkt miasta będzie funkcjonował do 7 września. Promenady nad Kanałem Dunajskim na Starówce mają zostać zamienione w miejskie plaże pełne lokali i punktów gastronomicznych. Zostaną one wyposażone w leżaki. Gościom udostępnione zostanie również kąpielisko na specjalnie przebudowanym statku towarowym z różnymi basenami, gastronomią, pokładem do plażowania oraz ofertą imprez. Wiedeń z tego statku widoczny będzie z zupełnie nowej perspektywy – zachęcają organizatorzy przedsięwzięcia. Po drugiej stronie Kanału Dunajskiego znajduje się, otwarty od początki czerwca, Central Garden oferujący rozrywkę kulturalną, sportową i artystyczną dla dzieci i dorosłych. Zajmuje on 200 m2, na których znalazł się między innymi: taras słoneczny z leżakami oraz bogata oferta gastronomiczna.