jarmark

Adwentowe Jarmarki

Adwent to w tradycji chrześcijańskiej czterotygodniowy okres poprzedzający Boże Narodzenie. Słowo „adwent” oznacza tyle co „przyjście” – jest to po prostu czas oczekiwania przez wiernych na narodziny Chrystusa. W adwencie nie powinno się oddawać hucznym rozrywkom, częściej zajmować kontemplacją czy modlitwą. W wielu krajach adwent ma także wymiar bardziej przyziemny. W końcu Boże Narodzenie to święta radosne, jak więc nie cieszyć się okresem oczekiwania na nie?
Jak Austria długa i szeroka, początek grudnia to sygnał do rozpoczęcia jarmarków adwentowych. Jedne z najpiękniejszych odbywają się na Ziemi Salzburskiej. Nic w tym dziwnego – to właśnie w mieście Salzburg stanęła pierwsza bożonarodzeniowa choinka – postawił ją, jako świąteczną niespodziankę, tkacz Jakob Koch. Nieopodal, w malutkim miasteczku Oberndorf powstała, teraz słynna na całym świecie, kolęda „Cicha noc”. Do dziś, w wigilijny wieczór, jest ona wykonywana w pierwotnej wersji przed kapliczką w Oberndorf. Nieco krócej, bo od kilkudziesięciu lat, odbywają się “Salzburskie Śpiewy Adwentowe”.

Wszystko to ma za zadanie przypominać ludziom o nadchodzących świętach, ale też dać trochę rozrywki i… zarobku. Jarmarki adwentowe to miejsca, gdzie można kupić mnóstwo różnych drobiazgów, zarówno do przyozdobienia choinki, stołu czy domu, jak i świetnie nadających się na prezenty. Na jarmarkach znajdziemy rzemiosło artystyczne, wyroby z drewna i szkła, garncarskie i z cyny, salzburskie pierniki, i inne świąteczne wypieki.