kobiałka

Kobiałka

Pod gładką powierzchnią obrazów pojawiają się przestrzenie, których nie możemy dosięgnąć. Tylko to, co na powierzchni jest do dotknięcia, do polizania.
Struktura obrazów Krzysztofa Kobiałki składa się z kilku warstw wtartego lakieru. Dzięki temu zabiegowi, obraz zrywa z tradycyjną dwuwymiarowością malarstwa i rozprzestrzenia się w głąb.
Proces powstawania obrazu jest czasochłonny. Naniesiony pokład lakieru jest szlifowany. Potem przychodzi czas na kolejną warstwę. W ciągu tego procesu powstawania dzieła, jedne warstwy znikają, by pokazać kolejne.

Zadaniem abstrakcyjnych obrazów Kobiałki nie jest zilustrowanie świata. Odzwierciedlają raczej procesy w nim zachodzące. Próbują uchwycić moment przemiany, moment kreacji. Kobiałka naśladuje tu rolę Matki Natury.
Obrazy artysty nie są autonomiczne wobec reszty świata. Nie posiadają ram. Ich krawędzie nie są obramowaniem, lecz płaszczyzną styku z tym, co jest poza obrazem. Jednak zastygłe w lakierze procesy wprowadzają poczucie izolacji. Są niczym zatopione w bursztynie skamieliny.

Krzysztof Kobiałka urodzony w 1974 roku, studia na poznańskiej ASP, dyplom w 2000 roku.

Wystawy zbiorowe:
2003- Galeria EL Elbląg
MISIETUPODOBA cz. 3 i 4
2002- Klub Kisielice Poznań
MISIETUPODOBA cz. 2 Poznań
2001- Klub APTEKA Poznań
MISIETUPODOBA cz. 1 Poznań
2000- 16 X BWA Piła
1998- Festiwal FAMA Świnoujście